Minden kávépörkölő szereti hangoztatni, hogy a legjobb minőségű kávészemeket kínálja a vásárlóinak. Rákerül a csomagolásra a legfinomabb, minőségi vagy a prémium pecsét, és máris nagyobb eséllyel (ráadásul magasabb áron) lehet értékesíteni a termékeket. A specialty kávé egy fülbemászó jelzőnél azonban többet takar. Nem egy vevőcsalogató hívószóról, hanem a valódi minőség védjegyéről van ugyanis szó.
Hogy pontosabban fogalmazzunk, a specialty a kávézás világában a legmagasabb minőséget jelenti. De mélyedjünk el egy picit jobban a témában…
Nem minden babszem érdemelheti ki a specialty címet
Akárcsak a borkészítés során a szőlőszemek, a kávébabok is rengeteg odafigyelést és törődést igényelnek, hogy megfelelhessenek a legszigorúbb kritériumoknak. A specialty kávé minősítést a világ kávétermésének mindössze 1-2 százaléka kapja meg. Kiérdemléséhez a Specialty Coffee Association (SCA) minőségi értékelésén a maximálisan adható 100 pontból legalább 80-at el kell érnie (90 pont feletti kávék általában csak aukciókon beszerezhetők, és elsősorban barista világversenyeken tűnnek fel).
A specialty kávészemek termesztése és betakarítása
- A termesztés során megfelelő mikroklímát és talajösszetételt biztosítanak a cserjéknek.
- A babokat az érettség csúcspontján szüretelik le, amikor élénk piros színűek lesznek.
- A betakarítást és az átválogatást kizárólag kézzel (gépek bevonása nélkül) végzik.
- A termőföldtől a feldolgozóüzemig a lehető leggyorsabban juttatják el a kávészemeket.
- A szállítás során a babokat óvják a párától, és felügyelik, hogy ne sérüljenek meg.
- A szárítás után méret, szín és tömörség szerint kiválogatják a legtökéletesebb szemeket.
- A kiválogatott babokat jelzett, simítózáras védőzsákban vagy vákuumcsomagban szállítják és értékesítik.
PRÉMIUM MINŐSÉGŰ KÁVÉK A VILÁG MINDEN TÁJÁRÓL
[/et_pb_text][et_pb_shop _builder_version=”4.7.4″ _module_preset=”default” type=”product_category” posts_number=”4″ include_categories=”60″ hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_shop][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]A specialty kávé minőségi jelzőt nem csak single origin (vagyis egy komponensű), hanem akár blend (több komponensű) kávék is kiérdemelhetik.
Az elkészítés módjára is oda kell figyelni
A specialty kávé esetében nem ajánlott túlzottan sötét pörkölést alkalmazni – így biztosítható, hogy az adott termőterületre jellemző jegyek visszaköszönjenek a főzetből, és a kesernyés helyett édeskés, gyümölcsös, savanykás ízélményt kapjunk. Fogyasztásakor nem ajánlott cukrot, mézet, édesítőszert vagy tejet adni az italhoz, ezek az „adalékanyagok” ugyanis épp azokat az aromákat és ízjegyeket semlegesíthetik, amik a gondosan termesztett, betakarított és feldolgozott szemek különlegességét adják.
Néhány alapszabály:
- Mindig frissen őrölt kávét használjunk.
- A darálásra váró babszemeket fénytől védett, száraz helyen tároljuk.
- A főzet elkészítéséhez 92-93 fokos vizet használjunk.
- Mindig tartsuk tisztán a kávéfőzőt és a többi eszközt.
- A szervírozáshoz előmelegített csészéket használjunk (lehetőleg porcelánt).
- A kávét amilyen hamar csak lehet, fogyasszuk el (sose melegítsük újra).
A minőségnek ára van
A speciális termesztési körülmények, a szakértők közreműködése, a gondos szelektálás és a különleges szállítási feltételek biztosítása természetesen a végösszegen is nyomot hagynak. Ha specialty kávészemekből készült főzetet szeretnénk szürcsölni, egy ici-picit szélesebbre kell tárnunk a pénztárcánkat, de akárcsak a minőségi borok esetében, az első hörpintés után beigazolódik majd, hogy jó döntést hoztunk, amikor a prémium kávészemek mellett tettük le a voksunkat!
Ha specialty kávé, akkor BORO-Coffee!
Ha minden szempontból prémium minőségű kávéra és felejthetetlen ízélményre vágysz, nézz szét a BORO-Coffee kínálatában, ahol szemes, kapszulás, koffeinmentes és zöld kávék közül is válogathatsz!